W pierwszym tygodniu lipca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach uczestniczyli w półkoloniach. Były one zorganizowane w ramach projektu „Wakacyjny wypoczynek dla dzieci i młodzieży z terenu Gminy Iwanowice”. Zajęcia odbyły się w formie trzech jednodniowych wycieczek. Grupa uczestników projektu liczyła 40 osób.
W piękny poniedziałkowy poranek wszyscy pełni werwy i uśmiechu wyruszyliśmy autokarem w kierunku Racławic. Głównym celem tej wycieczki było zwiedzenie miejsc pamięci narodowej, związanych z bitwą pod Racławicami. Po przybyciu na miejsce weszliśmy na Kopiec Kościuszki. Stamtąd podziwialiśmy piękną panoramę Racławic i okolic. Po krótkiej zabawie uczniów w pobliskim ogrodzie, udaliśmy się pod pomnik najodważniejszego chłopa Powstania Kościuszkowskiego- Bartosza Głowackiego. Przybliżona została wówczas postać Tadeusza Kościuszki – bohatera dwóch narodów oraz przedstawiona geneza i przebieg zwycięskiej dla Polaków bitwy. Po dużej porcji wiedzy historycznej pojechaliśmy na basen do Miechowa. W trakcie zabaw w wodzie dzieci korzystały ze zjeżdżalni, jacuzzi i biczy wodnych. Z wielką determinacją wchodziły na ścianę wspinaczkową . Z chęcią również korzystały z plaży, która znajdowała się obok hali basenowej. Czas spędzony na basenie przysporzył wszystkim uczestnikom, oprócz korzyści zdrowotnych, wiele radości i przyjemnych wrażeń.
Naszą kolejną wakacyjną przygodę, która miała miejsce w środę rozpoczęliśmy od zwiedzania trzeciego na świecie pod względem liczebności i wartości eksponatów muzeum zegarów w Jędrzejowie. Muzeum to powstało w wyniku przekazania Państwu kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Wszystkich zafascynowało to miejsce i imponująca kolekcja pochodzących z różnych stron świata czasomierzy, które znajdowały się również w dużym ogrodzie. Po wizycie w muzeum z głową pełną wrażeń i pomysłów na skonstruowanie własnego zegara słonecznego, udaliśmy się na pyszne lody. Po krótkim odpoczynku pojechaliśmy do Szklanej Huty. W tej niewielkiej miejscowości powstała średniowieczna osada. Gdy tylko przekroczyliśmy jej bramę, poczuliśmy się jakby wehikuł czasu przeniósł nas w przeszłość. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy XII/ XIV-wieczne zagrody i warsztaty. Poznaliśmy zwyczaje, kulturę i życie codzienne ludzi w odległych czasach. Na każdym stanowisku można było wcielić się w rolę słowiańskiego rzemieślnika( garncarza, kowala, tkacza, rymarza). Z wielkim zainteresowaniem wszyscy słuchali zielarki, która opowiedziała o dawnych metodach leczenia i przypomniała o właściwościach roślin, które rosną wokół nas. Następnie udaliśmy się do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Po drodze, z tarasu widokowego, mieliśmy okazję podziwiać gołoborze i przepiękną, niepowtarzalną panoramę okolicy. W czasie 2 km wędrówki, zażywając chłodu lasu jodłowo- bukowego dotarliśmy na Św. Krzyż. Miejsce to jest szczególne, tutaj bowiem znajdują się relikwie Krzyża Chrystusowego. Zwiedzanie kompleksu klasztornego Ojców Oblatów na pewno pozostanie na długo w pamięci uczestników wyjazdu.
W ostatnim dniu naszych półkolonii pojechaliśmy do Doliny Będkowskiej. Wędrując przez kilka godzin wyżłobioną w jurajskich wapieniach doliną podziwialiśmy i poznawaliśmy niezwykłe walory przyrodnicze i geologiczne tego miejsca takie jak: skały, jaskinie, wychodnie skalne, wywierzysko, wodospad. Iście bajkowy krajobraz zamknięty między zboczami , melodia płynącego potoku i zapach lasu sprawiał, że dobrego humoru oraz potrzebnych do wędrówki sił nie zabrakło nikomu. Nawet komary, których się wszyscy w tym miejscu obawialiśmy, nie były widoczne. Naszym pierwszym przystankiem była Brandysówka- miejsce związane z początkiem polskiego taternictwa. To tutaj, już od lat 20 ubiegłego wieku, trenowali prekursorzy wspinaczki skałkowej, korzystając z gościny ówczesnych gospodarzy. I my w tym miejscu czuliśmy się bardzo dobrze. Po krótkim posiłku uczniowie udali się na plac zabaw. Śmiech dochodzący z każdej strony świadczył o wspaniałej zabawie. Po godzinie wyruszyliśmy znowu na szlak. Celem naszym było dojście do Jaskini Nietoperzowej- jednej z największych jaskiń na jurze Krakowsko- Częstochowskiej. Nazwa jaskini pochodzi od znalezionych w niej szczątków kopalnych i współcześnie żyjących wielu gatunków nietoperzy. Długość jaskini wynosi 306m. Zwiedzaliśmy ją z przewodnikiem, który w swoją opowieść, wplatał wiele ciekawych historyjek. W środku zobaczyliśmy stalaktyty, stalagmity i stalagnaty, nacieki, kotły wirowe a także pozostałości po zwierzętach jaskiniowych. Kamienne figury zwierząt, pozwalały nam wyobrazić sobie, jak dawniej wyglądało życie w tej jaskini. Pan przewodnik, aby uzmysłowić zwiedzającym, że jaskinia powstała w wyniku działania wody na skały wapienne, zgasił światło. Gdy było ciemno i cicho, słychać było spadające krople wody. Dowiedzieliśmy się również, że Jaskinia Nietoperzowa kilka razy stanowiła scenografię znanych filmów, m.in. Jerzy Hoffman nakręcił w niej jedną ze scen do filmu „ Ogniem i Mieczem”.
Po zwiedzeniu jaskini udaliśmy się na pobliski plac, gdzie odbyły się zabawy i rozgrywki sportowe, które były w tym dniu ostatnim punktem wyjazdu.
To były bardzo udane wycieczki. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc, podziwialiśmy przepiękne krajobrazy. To był dobry czas na integrację, na pobycie z rówieśnikami w warunkach innych niż szkolne. Grupa okazała się fantastyczna. Wszyscy chętnie uczestniczyli w wycieczkach, byli grzeczni, koleżeńscy, kreatywni i zdyscyplinowani. Mieli ogromne pokłady siły i energii, które były niezbędne w czasie pokonywania turystycznych szlaków.
Organizatorem półkolonii było Stowarzyszenie Oświatowe ,, Razem Nauczyciele i Rodzice dla Oświaty” działające przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Iwanowicach. Projekt natomiast był współfinansowany ze środków Gminy Iwanowice.
Koordynatorzy projektu:
Krystyna Płażek- Opyrchał
Joanna Stąpała
Adam Śpiewak